KÜLTÜR SANAT YARIŞMALARI İÇ ANADOLU BÖLGE FİNALİ KAYSERİ’DE SONA ERDİ

 Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen,  Gençler Arası Kültür ve Sanat Yarışmaları İç Anadolu Bölge finali Kayseri’de tamamlandı.

Aksaray, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas'tan gelen gençlerin katılımıyla gerçekleşecek yarışma 4 gün boyunca farklı alanlarda sürdü.

  Kayseri Valilik İl Koordinasyon Gültepe Kültür Merkezi’nde düzenlenen yarışmanın bölge finalinde ilk gün gençler arası bilgi yarışması yapıldı.

 14-17 ve 18-25 yaş grupları arasında düzenlenen bilgi yarışmasında, katılımcılara genel kültür, sayısal mantık, vatandaşlık, anayasa bilgisi, tarih, coğrafya, güncel konular, görsel sanatlar, müzik ve spor kültürü alanlarında 15 soru yöneltildi. Bilgi yarışmasında 14-17 yaş kategorisinde  Sivas birinci olurken, 18-25 yaş kategorisinde ise ev sahibi Kayseri birinci oldu.

 Yarışmanın ikinci günü ise, solo erkek ses, solo kadın ses ve özgün yorumlama dallarında, Türk halk, Türk sanat ve geleneksel Türk müziğinden eserler icra edildi.

Derece alanlar ise şöyle;

  
18-23 solo bayan Yozgat/Fatma Betül Uyar

18-23 solo erkek Kırıkkale/Sinan Apaydın

24-29 solo bayan Niğde/Şerife Sarıgül

24-29 solo erkek Niğde/Yunus Deveci

Özgün yorumlama Niğde/ Ali Ülger

 

 Anne ve baba temalı şiirlerin okunduğu yarışmanın üçüncü gününde ise  dereceye girenler şöyle;

 

14-17 Bayan Sivas/ Merve Oruç

14-17 Erkek Kırıkkale/ Yusuf Yılmaz

18-25 Bayan Konya/ Buse Büşra Çalış

18-25 Erkek Kırıkkale/ Mehmet Fatih Altıparmak

 

 Yarışmanın  son gününde ise hayallerini sahneye taşıyan gençlerimiz  sergiledikleri oyunlarda '' Vatan Sevgisi'' temasını işlediler. Yarışmanın galibi ise Nevşehir' den Uzatmalar Grubu ‘’El ele’’ oyunuyla  birinciliği elde etti.

 

 SON ETKİNLİKLER
TAKİP EDİN!